The role of our academic staff is to ignite curiosity, imagination and a passion for learning in all our pupils.  The breadth of the curriculum at the school is supported by a cast of teachers that are always keen to share pupils’ interests and to promote their learning and welfare.  The full teaching staff at the school are listed below.

Head Dr A K Cotton, BA, MSt, DPhil, MA(ed)  (AKC)
Bursar Mr S R Merriam, BSc, CDir, FIoD  (SRM)

Senior School & Sixth Form

Head Dr A K Cotton, BA, MSt, DPhil, MA(ed)  (AKC)
Second Master Mr B P H Charles, BA, FRSA 
Deputy Head (Academic) Mr B C T Goad, BSc 
Deputy Head (Co-curriculum and External Relations) Mr C J Hamlet, MA 
Assistant Head (Sixth Form) Mr L F Rees, BA 
Assistant Head (Teaching and Learning) Dr G T Purves, MPhys, PhD 
Assistant Head (Head of Middle School) Mrs J Jackson, BSc 
Assistant Head (Upper School) Miss F E A Bush, BA


ACADEMIC STAFF

Mr J M I Addyman, BSc (JMIA) (Mathematics, KS3 Mathematics Co-ordinator)
Mr D P Ager, BSc, MSc (DPA) (Mathematics, Timetabler)
Mr L A Ansell, BSc, MA (LAA) (Design & Technology)
Mrs L C Ashdown, MA (LCA) (Mathematics, Second in Department)
Mr J D Baker, BSc (JDB) † (Mathematics)
Mrs E E Bell, BA (EEB) (English, KS3 English Co-ordinator)
Mrs M C Bodman-Flack, BA (MCBF) (Head of Design & Technology)
Ms A E Bolton, BA, MA (AEB) (Classics)
Mr G Brown, FLCM, LLCM (TD), ALCM brass (GB) (Head of Brass)
Ms S H Brunner, MA (SHB) † (English, Deputy Head of Sixth Form and Head of Ignite!)
Miss L V Burden, BA, MA (LVB) (Head of English)
Mr J E Burkinshaw, BA (JEB) * (English, Head of Careers and Universities)
Mrs S A Burkinshaw, BA (SAB) † (English)
Miss L J Burton, MA (LJB) (Geography and Geology)
Mrs A S Casillas-Cross, BA, MA (ASCC) (History, CAS Co-ordinator, Deputy Head of Smith House)
Miss A J Chaplin, BA (AJCh) (Head of Athletics)
Miss E F.Chilcott, BSc (EFC) (Biology)
Mrs K E Clark, BSc, MSc (KEC) (Biology and Chemistry)
Miss I M Clark, BA (IMC) (Head of Netball)
Mrs A M L Clarke, MA (AMLC) † (Classics)
Mrs R H Clay, BA (RHC) (History, Head of Whitcombe House)
Miss R L Close, BSc (RLC) (Economics and Business)
Mr N E Colburn, BA (NEC) † (Economics and Business Maternity Cover)
Miss K M Corney, MA (KMC) † (History Maternity Cover)
Mr J A Cotton BA, MA (JAC) (Assistant Director of Music)
Mrs A Cross, BTh, MA (AXC) (Philosophy and Religious Studies, Deputy Head of Careers and Universities)
Ms D J Curteis, MAEd FDE SNE(LD) APC SpLD AMBDA (DJC) (Head of Learning Support)
Mr S J Curwood, BEd (SJC) (Head of Cricket, Head of Rounders, Deputy Head of Latter House)
Mr S J Dean, BEd (SJD) (Mathematics)
Mr S G Disley, BSc (SGD) (Physics)
Mr D T Doyle, BA (DTD) * (Modern Languages, Head of Latter House)
Mrs M G Dray, BA, HDipEd (MGD) (Learning Support)
Mr J J Elphick-Smith, BA,MA (JJE-S) (English Maternity Cover)
Mrs L C Erricker, BA (LCE) † (History and Politics, Deputy Head of Smith House Maternity Cover)
Mrs M Fake, BSc (MHF) (Head of Physics)
Mr P R Fisher, BA (PRF) † (Economics and Business)
Ms R H Fry, BEd (RHF) (Learning Support)
Mr P M Gamble, BA (PMG) (Head of French)
Mr W P Gammon, BA (WPG) (PE and Games, Assistant Head of Hockey, Co-ordinator of House Sport)
Mr J R C Gillies, BSc (JRCG) (Mathematics, Head of Grant House)
Mrs C A Gozalbez-Guerola, BA (CAGG) † (Modern Languages)
Mrs K I Greenslade, BSc (KIG) † (PE and Games)
Miss P A Hardisty, BSc, MA (PAH) (Biology, Co-ordinator of Pupil Councils)
Mr S J Harris, MA (SJH) * (Chemistry, Surmaster, CCF Contingent Commander, DofE Manager)
Ms B C Hart, MA (BCH) (English, Deputy Head of Whitcombe House)
Mr S D Hawkswell, BA (SDH) (Head of Tennis, Head of Barton House)
Miss S Heath, BMus (SH) (Head of Academic Music)
Mr G R J Hemmings, MA (GRJH) (Director of Music)
Mr J K Herbert, BSc (JKH) (Physics)
Dr M R Howson, BSc, PhD, CChem, MRSC (MRHo) (Head of Chemistry, Head of Science)
Revd S C Hunt, BA (SCH) (Philosophy and Religious Studies, School Chaplain)
Mrs J Ingamells, ARCM (JEI) (Head of Strings)
Miss K A Jones, BA (KAJ) (History)
Miss K Kingsley GRSM, LRAM (KK) † (Music)
Mrs T A Knott, BSc, MSc (TAK) † (Geography and Geology)
Mrs E M Kirby, MA (EMK) † (English)
Mrs P I Langtry, BA (PIL) (Modern Languages)
Mr S D Lavery, BSc, MSc (SDL) (PE and Games, Head of Athletic Development and Cricket Performance)
Mr A D Leach, BSc (ADL) (Head of Hockey)
Mr D D Lee, BSc (DDL) (Mathematics and Computing)
Mr S Lemieux, MA (SL) * (Head of History and Politics)
Ms S Leslie, BA, MA (SLe) (Interim Head of Learning Support)
Miss H V Linnett, BSc (HVL) * † (PE and Games, Deputy Head of Sixth Form)
Mr B P Lister, BA (BPL) * (Head of Classics)
Mrs F E Lyon, MChem (FEL) (Physics, Co-ordinator of Physical Science, Bronze DofE Co-ordinator)
Mr D J E Lyons, BA, MSc (DJEL) (Head of Rugby)
Mr S L McAll, BSc (LMcA) (Biology)
Mr S A McLean, BSc (SAM) (Physics)
Mr T A MacFarlane, BSc (TAM) (Mathematics)
Miss C A Martin, BA (CAM) (Drama, Head of Summers House)
Mr A S Milford, BA (ASM) (History and Politics, Second in Department, Deputy Head of Sixth Form Maternity Cover)
Mrs J L K Morgan, BA (JLKM) * (Philosophy and Religious Studies, Head of Pastoral Curriculum)
Mr J H Murphy, BA (JHM) (Head of German)
Mrs R L Nash, BSc (RLN) (Mathematics, Deputy Head of Upper School, Silver DofE Co-ordinator)
Ms F J Nicholson, BSc, MPH (FJN) † (Geography)
Mr J J O’Meara, BA (JJOM) (German)
Dr P A O’Neil, BSc, PhD (PAON) (Chemistry)
Mr S Page, BA (SP) † (Modern Languages)
Mrs S E Palmer, BA, DipSpLD (SEP) † (Learning Support)
Mr R A Peebles, BA (RAP) (Head of Art)
Mr A W Powell, BA (AWP) (Mathematics)
Mrs S R Pye, BSc, MSc (SRP) (Interim Head of Psychology, Co-ordinator of Aspirant Medics)
Mrs K C Rees, BSc (KCR) † (Design & Technology)
Mr M P Richardson, BA, MA (MPR) (English)
Dr R J I Richmond, MA, PhD (RJIR) * (Head of Philosophy and Religious Studies)
Mr J F Robinson, LLB (JFR) (Director of Drama)
Mr D P Rogers, BSc (DPR) (Biology)
Mrs A V Russell, BSc (AVR) (Chemistry, Co-ordinator of Internal Examinations)
Mr G J Ryan, BSc (GJR) (Biology, Deputy Head of Upper School)
Miss K Sanders, BA (KS) (Economics and Business, Head of Hawkey House)
Mrs H E Sands, BSc (HES) (Geography and Geology)
Mr A J Seddon, BSc (AJS) (PE and Games, Head of Eastwood House)
Mrs E E Seddon, BSc (EES) (PE & Games Maternity Cover, Head of Hawkey House Maternity Cover)
Mrs C D E Smith, BSc (CDES) (Chemistry)
Ms L A M Smith, BA (LAMS) (Philosophy and Religious Studies, Deputy Head of Middle School)
Dr M J Smith, MChem, DPhil (MJS) (Chemistry, Second in Department)
Mrs S Smith, BSc, MA (SS) † (Mathematics, Deputy Head of Examinations)
Mr T Spreafico, BA (TS) (Economics and Business)
Mr H C Stayte, BA (HCS) (Head of Digital Learning)
Dr P G Stephenson, BSc, PhD (PXS) (Head of Biology)
Miss E F Stretch, BA (EFS) (Director in Residence)
Mr R E Stewart BSc (ES) (Director of Sport)
Miss S L Stewart, BSc (SLS) (Head of Geography and Geology, Co-ordinator of ITT)
Mr O G Stone, BA (OGS) * (Head of Modern Languages)
Miss L Szmid, BA (LSZ) (Drama)
Mr S C Taylor, MA (SCT) * (Classics, Director of IB)
Miss K G Thomas, MA (KGT) (Mathematics)
Dr N Thomas, BSc, PhD (NT) (Biology)
Mrs R J Thomas-Snell, BA (RJTS) (Second in English, Head of English Maternity Cover)
Mr G T de Trafford, BA, MA (GTT) (Physics, Head of Smith House)
Mrs S Tredwell, MA (SJCT) ) † (Modern Languages)
Mrs J L Tweddle, BSc (JLXT) (Head of Physical Education)
Mrs J M H Tyldesley, BSc (JMHT) † (Biology)
Mr V Valera-Ramiro, BA (VV-R) (Modern Languages)
Mr N G Waters, BA (NGW) * (Modern Languages)
Mrs W Whitaker, CertEd (WBW) (Design & Technology)
Mrs D J Willcocks, BA, AKC (DJW) † (Modern Languages)
Mr S P H Willcocks, BA (SPHW) (Art)
Mrs L A Williams, BA (LAW) (Art)
Mr C M Williamson, MA, MSci (CMW) (Chemistry, Deputy Head of Grant House)
Mr I C Wilson, MA (ICW) † (Mathematics)
Mr J Winship, BEd (JW) (Design & Technology)
Mrs K E Winship, BA (KEW) (Head of Mathematics)
Ms A J Wood, BA (AJW) (Head of Psychology)
Mrs M J Worley, BA, MSc (MJW) (Head of Economics and Business)
Ms R L Yates, BA, MBA (RLJY) (Economics and Business Maternity Cover)
Modern Languages Assistants: Mme. E Doize †, Mrs M Chapero †, BA, Frau N Bühler †, Mrs M Ciraldo †

† denotes part-time * denotes Senior Teacher

Cathedral Organist and Master of the Choristers
Mr S Gunga BA, MMus, ARCO, Dr D J C Price, HonDMus, GMus(TCL), FGCM, Hon FASC

GAP Student Staff
Mr P Ashdown, Mr E Clarke, Mr P Ellis, Mr J Furniss-Roe, Mr J Martin, Miss A Palethorpe,
Mr O Wilson

Technical Support Staff
Science Technicians
Mrs J Corke †, Dr L Gray, PhD, Mr I Lowther BSc, Miss Z Munday MSc,
Mrs C Rollins, Mrs M Smith BSc, Mrs F Truluck-Crocker, BSc †

Theatre Technician
Mr L Tench, BA

Languages Technician
Mr K Hodgson †

Art Technician
Mr N Llewellyn-Thomas

Design & Technology
Mr D J MacDonald

Learning Support
Learning Support Administrator
Mrs T P Tredray, BA, ACMA, MBA †

Higher Level Teaching Assistant
Mrs E Hunt, BA

Learning Support Teaching Assistant
Miss T Ellison

Visiting LAMDA Speech and Drama Staff
Visiting Drama Staff
Ms J de Jongh, ALCM, Dip GSA
Ms G Meadows, BEd

Cover Staff/Invigilators
Mrs H J Brine-Howe, BA †
Mrs A Waters BA, DipHE †
Mrs N A Watson BA †

Examinations Office
Assistant Head of Examinations
Mrs D Valentine, BA †

† denotes part-time

Junior School and Nursery

Head of the Junior School Mr P S Hopkinson, BA, PGCE (PSH)
Deputy Head Mr J Ashcroft, BSc, PGCE (JA)
Assistant Heads:
Mrs P Giles, BA, PGCE (Assistant Head Co-curriculum;Head of Years 5 & 6)
Mr C Williams, BA, QTS (Assistant Head Academic)

Head of Nursery Mrs K Moore,BA,QTS (KJM)

ACADEMIC STAFF

Mrs J M Albuery, BEd (PRS Leader) (JMA)
Mrs L Atkinson, BSc, PGCE (LMA)
Mrs A Ayres, BA, PGCE (Writing Leader, Years 1 – 4) (AAY)
Mr G Brown, FLCM, LLCM (TD), ALCM (Head of Brass) (GJB)
Mrs J Budgen, BSc, PGCE (Geography Leader, Years 1 – 4) (JAMB)
Mrs S Carlin, BA, PGCE (Reception Leader) (SLOC)
Miss E Carter, BA QTS (History Leader, Years 1 – 4) (ERC)
Mr A Chappell, BA QTS (Director of Sport & Physical Education) (AJC)
Mrs L Curtis, BA, PGCE, (Director of Drama) (LJC)
Miss A Davies, (Games) (AD)
Mrs L Dean, BA, PGCE (Year 6 Leader; English Leader, Years 5 & 6; UJS Librarian) (LD)
Mr C Ellis, BSc, QTS (Resources Leader; Digital Learning Leader) (CE)
Mrs R Evans, BA, QTS, (Senior Teacher, Head of Lower Juniors; House Leader, Juniors; PSHE
Leader, Juniors) (RE)
Mrs V Francis, BA, QTS (Year 1 Leader; Computing Leader, Infants) (VLF)
Mrs J E Ingamells, ARCM (Head of Strings) (JEI)
Mr M Le-Clercq, (PE & Games) (MLC)
Mr S Le-Clercq, (Games) (SLC)
Mr E Lydall, BA QTS, PGCE, MA (Games) (ECL)
Mrs E Lydall, BA, PGCE (Head of Girls’ Games) (EJL)
Miss J McFadzean, BA, QTS (PE & Games) (JXM)
Mrs K Martin, BA, GTP (Design Technology Leader, Juniors) (KTM)
Mrs J L Millward, BEd (Senior Teacher, Head of Infants; Reading Leader, Years 1 – 4; PSHE Leader,
Infants) (JLM)
Mrs F Nash, BEd (Assistant Director of Music) (FRN)
Mrs J Neilson, BA, MA, PGCE (Year 3 Leader; Able, Gifted & Talented Leader) (JBN)
Mrs K Park, BA, PGCE (KIP)
Mrs E Peskett, GGSM, PGDip, RNCM (violin) (EJLP)
Mrs A Porter, BEd, Cert SpLD (Learning Support) (AP)
Mrs S Powlesland, BA, PGCE (French Leader, Juniors) (SJP)
Mrs M Price, BEd (MTP)
Mrs A Reader, BA, QTS (Year 5 Leader; Maths Leader, Years 5 & 6; SMSCD Leader, Juniors) (AER)
Mrs C S Sayers, BEd (CSS)
Mrs P Sellars, BA, QTS (Year 2 Leader, Maths Leader, Years 1 – 4) (PS)
Mrs E G Sharrock, BMus Perf, LRAM (‘cello) (String Scheme) (EGS)
Mrs V Shoebridge, BA, PGCE (Science Leader, Year 1 – 4) (VS)
Mrs P Spodzieja (Crysell), MMus, PGDip (PSP)
Mrs T Squire, BA, PGCE, SpLD (Learning Support Co-ordinator) (TGS)
Mrs L Summerskill, BEd, (Art Leader, Juniors) (LMS)
Mr S Sykes, BA, QTS, (Geography & History Leader, Years 5 & 6) (SROS)
Mrs N R Townsend, BA, QTS Dance and Education (Year 4 Leader; Dance Leader, Juniors) (NRT)
Mrs S Trinkwon, PGCPP, BL, PGCE, (SET)
Mrs S P Tyacke, BEd (House Leader, Infants; Art Leader, Infants) (SPT)
Mrs S Webb, BA, PGCE (Design Technology & Food & Nutrition Leader, Infants) (SMW)
Mr I Webber, BA/Ed (Director of Music) (IJW)
Mrs L Younger, BSc, PGCE (LY)

Assistants in The Junior School

Miss K Bradley (KLB)
Mrs K Broster (KAB)
Mrs S Buckett (SLB)
Miss H Green (HCG)
Mrs K Hinks (KLH)
Mrs B Holloway (BH)
Mrs M Hopkinson (MH)
Mrs N Hutton (NH)
Mrs C Iliffe (CI)
Mrs S Jennings (SJ)
Mrs M Millerchip (MM)
Mrs K Moffitt (KMM)
Mrs J Northey (JN)
Mrs S Paterson (SZP)
Mrs C Shahran (CS)
Mrs L Staley (LS)
Mrs C White (CW)
Miss J Woodcock (JMW)

Gap Year Assistants

Miss Elizabeth Jones (ESJ)
Miss Megan Kennell (MRK)
Mr Edan Moorhouse (EDM)

Assistants in the Nursery

Ms R Adderley (Holiday Care Leader)
Mrs R Cameron
Miss J Colley
Miss C Girling
Mrs W Heyes (Nursery Administrator)
Mrs S Hillier
Miss M Jarvis
Mrs S Johnson
Mrs S Newton (Curriculum Leader)
Mrs N Poland
Ms C Porter
Mrs M Sandford (Toddler Group Leader)
Mrs G Skingsley
Mrs S Smy
Mrs M Stone
Ms J Todman
Mrs S Wahid

Visiting Music Staff

Mr R Blanken, GRNCM, ARCM (performance, clarinet and saxophone)
Miss L Cronin, MA (voice)
Mr M Davis, LTCL (trombone)
Mr K Dredge (drumkit)
Miss H Fenton, (piano) BA (Hons), PGCE
Mrs J Flatman, BA Hons, LRSM, PGCE (clarinet and recorder)
Mrs T Foster, (piano)
Mr M Frampton, LLB (double bass)
Canon Peter Gould, GRSM, FRCO, ARAM, LRAM, ARCM, HonMMus, HonFGCM, ARSCM (organ)
Mrs B Holton, (French horn)
Mr N Ingamells, (bassoon and saxophone)
Miss K Kingsley, GRSM, LRAM (Head of Keyboard Studies)
Mr A Mendoza, BA (Mexico), ACS (Holland), (percussion)
Mrs R Musgrave, (voice)
Mr I Naylor (trumpet)
Mrs L Peskett, GGSM, PG Dip RNCN (violin)
Mrs A Saunders, BA (Hons) (classical guitar and piano)
Mrs S Towner, ARCM (cello)
Mrs C Wall, MMus, FTCL, FLCM, LRAM (flute)
Ms P M Wilcockson, GGSM, PGCE (piano and flute)

Visiting Speech and Drama Staff
Mrs J de Jongh, ALCM, Dip GSA

Associate Musicians
London Mozart Players: For more detailed information on the LMP, please see www.lmp.org